Aktualności

Drodzy Rodzice,
Zuchy, Harcerki, Harcerze,
Ze względu na panujący w kraju stan epidemii nie jesteśmy w tej chwili w stanie stwierdzić jakie będą możliwości organizacji zbiorowego wypoczynku dla dzieci i młodzieży. Wszyscy musimy przygotować się na to, że wakacje będą inne niż do tej pory. Komenda Hufca ZHP Kórnik biorąc pod uwagę wszelkie przepisy bezpieczeństwa i normy sanitarne, zdecydowała, że w tym roku nie odbędzie się obóz w Pobierowie.
Rozważamy możliwość przeprowadzenia Nieobozowej Akcji Letniej w formie Harcerskiej Stanicy blisko miejsca zamieszkania, która miałaby odbyć się od 3 do 14 sierpnia 2020. Prosimy o cierpliwość i wyrozumiałość w tej kwestii, sytuacja jest trudna, dynamiczna i nieprzewidywalna dla nas wszystkich. O dalszych decyzjach będziemy informować na bieżąco.

Komenda Hufca ZHP Kórnik

 

Rodzice, Zuchy, Harcerki i Harcerze, ponieważ że względu na sytuację epidemiologiczną zbiórki w formie tradycyjnej zawieszone są do odwołania, zachęcamy do korzystania z materiałów i akcji udostępnianych na stronie. Zachęcamy też do przedstawiania foto-relacji.

          

Przekaż 1% dla Hufca ZHP Kórnik
„ZAMIAST FISKUSOWI DAJ 1% KÓRNICKIEMU HARCERZOWI”.

Obraz może zawierać: 1 osoba, tekst „SPRAWNOŚCI CAŁE ŻYCIE Numer KRS KRS 0000266321 Cel szczegółowy DLA HUFCA KÓRNIK ZHP”

Przypominamy, że w związku z zaistniałą sytuacją epidemiologiczną zbiórki zuchowe i harcerskie są zawieszone. Zachęcamy do śledzenia informacji i postów na naszym Facebooku, a także do zdobywania nowych sprawności w domu 🙂.
W razie pytań można kontaktować się z Komendantką Hufca pod numerem 509 744 284.
Pozdrawiam w imieniu Komendy Hufca i Drużynowych harcerskim
Czuwaj!
Zuzanna Szymańska Bereta 🙂

Komunikat ws. COVID-19
Ze względów bezpieczeństwa, w związku z pojawianiem się kolejnych zachorowań na koronawirus, na okres dwóch tygodni zawieszam zbiórki harcerskie i zuchowe. Zbiórki nie odbędą się 14 marca i 21 marca.

Informuję, że we wtorki i w czwartki dyżury w Komendzie Hufca zostają zawieszone do 31 marca 2020.
Jednocześnie informuję, że termin obozu harcerskiego jest aktualny (13-25 lipca 2020) lista na zapisy zostanie wywieszona po wznowieniu zbiórek.

Czuwaj!
Zuzanna Szymańska- Bereta
Komendantka Hufca

Informacja ws. COVID-19 – 5.03.2020

W dniach 7-10 lutego 2020 w Rogalinku odbyło się zimowisko Hufca ZHP Kórnik. Uczestnicy mieli okazję brać udział w zajęciach tematycznych „Harcerska Eko-zima”, w ramach których odwiedziliśmy Muzeum Wielkopolskiego Parku Narodowego w Jeziorach, poznawaliśmy historię parku i ciekawostki z nim związane. W czasie zimowiska towarzyszyły nam harcerskie zwyczaje i tradycje, dzień rozpoczynaliśmy apelem, a kończyliśmy kręgiem i „iskrą przyjaźni”. Harcerze udoskonalili swoją wiedzę z terenoznawstwa podczas zajęć z mapą i busolą. Znaleźliśmy także czas na rozegranie turnieju gier planszowych, oraz wzięliśmy udział w zajęciach Laser- Tag.

19 grudnia 2019 kórniccy harcerze w Urzędzie Miasta i Gminy Kórnik  przekazali Betlejemskie Światło Pokoju mieszkańcom gminy Kórnik na ręce ich włodarzy. W godzinach wieczornych Betlejemskie Światło Pokoju zapłonęło na roratach w Kolegiacie Kórnickiej.

14 grudnia 2019 roku Hufiec ZHP Kórnik wziął udział w Kórnickim Jarmarku Świątecznym zorganizowanym przez Urząd Miasta i Gminy Kórnik. Podczas Jarmarku sprzedawaliśmy  pierniki i kartki świąteczne wykonane przez zuchy, harcerki i harcerzy. W wypieku pierników pomagali rodzice. Wielkie dzięki za pomoc.

07 grudnia 2019 roku Komenda Hufca ZHP Kórnik była organizatorem spotkania Mikołajkowego. Tradycyjnie spotkanie odbyło się w siedzibie Kórnicko-Bnińskiego Bractwa Kurkowego. Podczas spotkania zuchy, harcerki i harcerze oprócz śpiewania kolęd, gier i pląsów dekorowali pierniki, które wcześniej wypiekły ich mamy. Pierniki będą sprzedawać 14 grudnia na Kórnickim Jarmarku Świątecznym. Serdecznie zapraszamy na nasze stoisko. W czasie spotkania pojawił się Mikołaj, który obdarował uczestników świątecznym upominkiem. Po ciężkiej pracy harcerska brać posiliła się grochówką.

21 listopada 2019 roku XI Zjazd Hufca ZHP Kórnik dokonał podsumowania i oceny pracy Komendy Hufca za kadencję 2015 -2019. Jednogłośnie udzielono absolutorium ustępującej Komendzie Hufca i Komisji Rewizyjnej. Zebrani goście i instruktorzy podziękowali dotychczasowej Komendantce Hufca hm. Krystynie Antkowiak za jej wieloletni wkład w rozwój kórnickiego harcerstwa  i wychowanie kilku pokoleń zuchów, harcerek i harcerzy. Zjazd wybrał nowe władze i zatwierdził strategię Hufca na kolejną kadencję. Komendantką Hufca Kórnik została druhna hm. Zuzanna Szymańska-Bereta. Gratulacje. Rozmowa z hm. Zuzana Szymanska – Berta.

XIX Powiatowy Konkurs Recytatorski „Wpisani w Historię” Przeszedł już do historii. Na nasze ogłoszenie odpowiedziało 27 szkół, w tym aż 11 w trzech kategoriach wiekowych. Łącznie do eliminacji przystąpiło 767 uczestników. Jury w dniu 5 listopada 2019 roku wysłuchało 101 recytatorów.
Laureatami zostali :
W kategorii klas 1 – 3:
I miejsce : Amelia Mańka – Pobiedziska Letnisko
II miejsce :  Zosia Ożańska – Rogalinek
Maja Ruszczyńska – Luboń 4
III miejsce : Urszula Florek – Luboń 4
Julia Wojciechowska – Szczodrzykowo
Wyróżnienia otrzymali : Cezary Kozicz – Radzewo, Antonina Czarnecka – Radzewo, Stanisław Lindner – Pobiedziska Letniskowo

W kategorii klas 4 – 6 :
I miejsce : Barbara Kinas – Luboń 4
II miejsce : Aleksandra Pawlik – Strykowo
Urszula Lachowicz – Mosina 2
III miejsce : Zosia Buszkiewicz – Suchy Las
Aleksandra Stachowiak – Luboń
Wyróżnienia otrzymali : Katarzyna Wesołowska – Robakowo, Ksawery Gołda – Jerzykowo, Agata Kilian – Mosina 2

W kategorii klas 7 – 8 :
I miejsce : Stefan Sławiński – Rogalin
II miejsce : Wojciech Malecha – Mosina 2
Kacper Grzegorczyk – Jerzykowo
III miejsce : Kornelia Dobrzyńska – Dąbrówka
Wyróżnienia otrzymali : Małgorzata Laskowska – Kórnik 1, Amelia Ludwiczak – Kamionki, Martyna Chudzińska – Dąbrówka.

Konkurs Recytatorski każdego roku odbywa się pod patronatem : Urzędu Miasta i Gminy Kórnik, Fundacji „Zakłady Kórnickie”, Komenda Hufca ZHP im. Tytusa hr. Działyńskiego w Kórniku.

W sobotę 9 listopada odbyła się II edycja Gry Miejskiej „Powstańczym Tropem”. Wzięły w niej udział zuchy, harcerze oraz uczniowie ze szkół podstawowych Gminy Kórnik. Do rywalizacji przystąpiły patrole z 8 Gromady Zuchowej, 11 Drużyny Harcerskiej, 23 Drużyny Harcerskiej, a także ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Kórniku, Szkoły Podstawowej nr 2 w Kórniku, Szkoły Podstawowej w Robakowie, Radzewie i Szczodrzykowie. Trasa wiodła uczestników do miejsc, na terenie Kórnika i Bnina,  związanych z Powstaniem Wielkopolskim i II Wojną Światową. Mimo niesprzyjającej pogody, wszystkim uczestnikom udało się dotrzeć w miejsca wyznaczone na trasie i wykonać zadania, nad realizacją których czuwali harcerze z 21 KDHS oraz nasze niezawodne jury. Po powrocie na uczestników gry czekały dyplomy i nagrody, oraz gorąca grochówka. Na uwagę zasługuje wzorowa organizacja i sprawny przebieg rajdu.

20 października 2019 roku harcerki i harcerze uczestniczyli w obchodach 80 rocznicy rozstrzelania obywateli Kórnika, Bnina i okolic przez niemieckiego okupanta. Delegacja Hufca złożyła kwiaty pod  pamiątkową tablicą umieszczoną na kórnickim ratuszu a harcerze zaciągnęli honorową wartę.

W piątek 13 września odbyło się podsumować HAL 2019 z udziałem zuchów, harcerzy oraz rodziców i Instruktorów naszego hufca. Był to również nasz Harcerski Start. Fotorelacja na FB.

W poniedziałek (8 lipca 2019) zuchy i harcerze Hufca ZHP Kórnik rozpoczęli swoją przygodę na obozie w Pobierowie. Za nami pierwsze zadania związane z obozową pionierką- powstała indiańska wioska. Odbył się także apel inauguracyjny. Więcej na Fb.

1 i 3 maja 16 naszych Harcerzy i Instruktorów kwestowało w Kórniku na rzecz leczenia Julii Bubacz. Julia ma 17 lat, mieszka w Robakowie i od 2018 roku zmaga się z ostrą białaczką szpikową.  W lipcu 2018 roku po chemioterapii znalazł się dawca szpiku i przeprowadzono przeszczep.  Niestety po miesiącu nastąpiła wznowa choroby. Julia musi przejść kolejną chemioterapię, przeszczep i specjalną kuracje Car-T we Frankfurcie. Szacowany łączny koszt leczenia Julki to około 1,85 miliona złotych.
Zebraliśmy 4.200 zł i liczymy, że takimi drobnymi kwotami, które ofiarowali darczyńcy dzień po dniu przybliżymy się do celu, jakim jest ZDROWIE JULKI. Czuwaj ! Zuchy, harcerze i instruktorzy Hufca ZHP Kórnik

22 lutego 2019 roku, dokładnie w dniu urodzin twórcy Skautingu  Roberta Baden-Powell”a harcerki, harcerze, instruktorzy i zaproszeni goście spotkali się na Wieczornicy Harcerskich Pokoleń z okazji Dnia Myśli Braterskiej .

W dniach 15 do 17 lutego 2019 roku Patrol 21 KDHS wziął udział w Zlocie Chorągwi Wielkopolskiej ZHP „W przyszłość, krokiem wolności”, na którym to były propagowane  braterstwo oraz postawy społeczne i obywatelskie.

Harcerska Akcja Zima 2019 to już wspomnienia………..
Od kilku lat postanowiliśmy wrócić do wypracowanej w latach osiemdziesiątych w naszym harcerskim środowisku Zimowych Wypraw Turystycznych – czyli „zimowisko w dużym mieście”.
Dzięki temu poznawaliśmy i nie raz kilkakrotnie wracaliśmy do Gdyni, Warszawy, Wadowic, Jeleniej Góry, Chełmna, Nowego Targu, Krakowa……. co dziś z głębokim sentymentem wspominają instruktorzy, którzy wówczas byli zastępowymi, przybocznymi, czy szeregowymi harcerzami.
I właśnie stąd wzięło się postanowienie Komendy Hufca, że wracamy do Harcerskich Wypraw Zimowych (w zimie łatwiej zwiedzać niż w lecie). Chcemy zuchom i harcerzom stworzyć możliwości poznania ciekawych miejsc ich historii, kultury i zabytków. Była już Warszawa (2015), Toruń (2017) i Gdańsk.

Przez cztery dni (24-27 stycznia br.) zobaczyliśmy wszystko co najważniejsze: Długi Targ, Dwór Artusa, Fontanę Neptuna, Bazylikę Mariacką, Żuraw, Muzeum Bursztynów, Stadion, Muzeum II Wojny Światowej, Muzeum Solidarności, Centrum Nauki Hevelianum. Molo w Sopocie, Nabrzeże w Gdyni.
Do Kórnika przywieźliśmy piękne wspomnienia, niezatarte wrażenia i bogatą wiedzę – Gdańsk lat minionych i dziś.

13 grudnia 2019 roku harcerki i harcerze Hufca ZHP Kórnik kwestowali na 27 finale Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Jak co roku instruktorzy hufca pełnili służbę w sztabie finansowym licząc do późnych godzin nocnych zebrane datki.

20 grudnia 2018 roku w Urzędzie Miasta i Gminy Kórnik harcerze  Hufca ZHP Kórnik przekazali Betlejemski Ogień dla mieszkańców gminy na ręce ich włodarzy. W tym samym dniu o godzinie 18.00 Betlejemskie Światło Pokoju zapłonęło w Kórnickiej Kolegiacie.

Gminne obchody upamiętniające 100 rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego, w dniu 15 grudnia w OAZiE kórniccy harcerze uczcili wspaniałym spektaklem ph. „Powstańczy koncert” wg scenariusza Komendantki Hufca dh. hm. Krystyny Antkowiak. Gratulacjom dla wykonawców- harcerek i harcerzy, nie było końca. I to właśnie uświadomiło nam, jak dalece motywujące są ciepłe, szczere słowa i proste „dziękuję”za trudną i odpowiedzialną harcerska służbę.

W dniu 01 grudnia 2018 roku tradycyjnie zuchy i harcerze Hufca ZHP Kórnik uczestniczyli w Hufcowych Mikołajkach zorganizowanych w gościnnych progach strzelnicy Kórnicko-Bnińskiego Bractwa Kurkowego, któremu serdecznie dziękujemy za udostępnienie sali. Uczestnicy imprezy mieli okazję wziąć udział w konkursie „Familiada”, oraz spotkać się ze Świętym Mikołajem. Na koniec wszyscy raczyli się kiełbaskami z grilla przyrządzonymi przez druhów seniorów.

W dniu 10 listopada 2018 roku w ramach obchodów 100-lecia Niepodległości odbył się Koncert Finałowy XVIII Powiatowego Konkursu Recytatorskiego „Wpisani w Historię”. Organizatorem konkursu jest Komenda Hufca ZHP Kórnik, a koncert finałowy tradycyjnie odbył się w Zamku Kórnickim. W tym roku tematem konkursu była Poezja Patriotyczna. Podczas koncertu laureaci prezentowali swoje recytacje i otrzymali nagrody. Koncert zakończyła inscenizacja, pod tytułem „POLSKO, NIE JESTEŚ TY JUŻ NIEWOLNICĄ …” zaprezentowana przez harcerzy Hufca Kórnik.

W dniu 05 listopada 2018 roku odbył się finał XVIII Powiatowego Konkursu Recytatorskiego „Wpisani w historię”. Jury wysłuchało recytację 118 uczestników z 32 szkół podstawowych i klas gimnazjalnych powiatu poznańskiego wyłonionych w eliminacjach szkolnych. Konkurs odbył się w trzech kategoriach wiekowych. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy, a wręczenie nagród laureatom odbędzie się podczas Koncertu Finałowego w dniu 10 listopada 2018 roku w Zamku Kórnickim o godzinie 16.00. Ilość miejsc na koncercie jest ograniczona, obowiązują wejściówki.

20 października 2018 roku Komenda Hufca ZHP Kórnik zorganizowała i przeprowadziła grę miejską  „Powstańczym Tropem”, przeznaczoną dla harcerzy i uczniów szkół podstawowych gminy Kórnik. W grze wzięło udział 8 patroli : patrol 21 Kórnickiej Drużyny Starszoharcerskiej, patrol 23 Kórnickiej Drużyny Harcerskiej, 2 patrole ze Szkoły Podstawowej w Radzewie, 2 patrole ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Kórniku, patrol ze Szkoły Podstawowej w Robakowie, patrol ze Szkoły Podstawowej w Kamionkach. Rywalizację wygrał patrol ze Szkoły Podstawowej w Robakowie.

W tym samym dniu harcerze Hufca ZHP Kórnik zaciągnęli wartę honorową podczas uroczystości ku czci rozstrzelanych obywateli Kórnika i okolic. Uroczystość odbyła się dokładnie w 79 rocznicę wydarzeń przed pamiątkową tablicą umieszczoną na ścianie Kórnickiego Ratusza.

W dniu 27 września 2018 roku odbył się Nadzwyczajny Zjazd Hufca ZHP Kórnik, na którym wybrano delegata na Zjazd Chorągwi Wielkopolskiej. Delegatem Hufca została druhna phm. Anna Biernacka. Zjazd Chorągwi Wielkopolskiej odbędzie się 17 listopada 2018 roku. Uczestnikom Zjazdu życzymy owocnych obrad.