100-lecie Harcerstwa Kórnickiego

Rok 2013 był rokiem obchodów 100-lecia  harcerstwa na ziemi kórnickiej. W ramach obchodów  Komenda Hufca Kórnik zorganizowała Zlot Harcerskich Pokoleń na Kórnickich Błoniach w dniach 22-23 czerwca 2013. Zlot zainaugurował uroczysty apel, na którym uhonorowano osoby zasłużone dla harcerstwa. Następnie mszę polową odprawił ks. Paweł Kujawa. Po mszy, związana z najstarszą drużyną kórnicką im. Księcia Józefa Poniatowskiego, orkiestra dęta wykonała jubileuszowy koncert, a na scenie przypomniały o sobie „Sikory”.

Starsi uczestnicy zlotu mieli czas na wspomnienia po latach, podczas gdy młodsi brali udział w zajęciach i zabawach harcerskich. Wspólnie obchodzono Święto Kupały i poszukiwano Kwiatu Paproci. Zwieńczeniem zlotu było puszczenie na jeziorze 100 wianków w postaci bibułowych lampionów  nawiązujących do 100 lat harcerstwa w Kórniku.

Obchody jubileuszu stały się okazją do zgromadzenia wielu pamiątek, pogłębienia wiedzy historycznej i były przyczynkiem do opracowania Kalendarium 100 lecia ZHP Kornik oraz nakręcenia filmu o kórnickim harcerstwie